Nová Zkušenost Faye Dunawayové

Hofmanová / Svobodné slovo
Nová Zkušenost Faye Dunawayové Hofmanová / Svobodné slovo Back

Natáčí se film Žhavé tajemství

HOTEL ESPLANADE – který na kopci dominuje panoramatu Mariánských Lázní – a jeho okolí, se stal po dobu února a března místem natáčení koprodukčního anglicko-americko-německého filmu Žhavé tajemství, k němuž poskytuje služby zakázkové oddělení Studia Barrandov pod vedením vedoucího produkce Jana Kadlece a Tomáše Gabrisse. Ve veliké hale, hotelu probíhá oslava silvestrovského večírku. Šustící toalety starších dam (je mezi nimi I Nelly Gajerová) přimomínají dvacátá léta. Náhrdelníky v dekoltech z Vídně.

Čekám na proslulou Faye Dunawayovou. Její hvězda zářila před dvaceti lety ve filmu Bonnie a Clyde – takřka na celém světě. Faye Dunawayová v něm zahrála legendární gangsterskou nevěstu Bonnie Parkerovou, jejíž skutečný příběh se odehrál ve třicátých letech ve Spojených státech. Faye Dunawayovou jsme viděli take jako tragickou postavu Evelyn Malwrayové ve filmu Romana Polanského Čínská čtvrť, na točeného v roce 1974, který nedávno reprízovala Čs. Televise. A konečně si jí mnozí diváci pamatují z filmu Tři dny Kondora nebo Drsná Oklahoma. V roce 1976 získala Oskara za roli televizní reportérky z filmu Nettwork, který u nás nebyl uveden.

Zatímco vzpomínám na její filmové postavy, nepovšimla jsem si, že už přišla. Sedí u stolku pár kroků ode mne a její maskérka. Jane Carvellová ji ještě upravuje účes. Řekla bych, že tato výrazná herečka je na první pohled nenápadná. Teprve když vstává, vynikne její štíhlá, vysoká postava. Má růžové střevíčky bez podpatků a večerní toaletu stejně, starorůžovoé barvy. Popelavě svelte vlasy má staženy dozadu a z její tváře září výrazné oči. Je tu už I její filmový partner, rakouský herec Klaus Maria Brandauer, jehož známe nejen z filmů Mefisto a Plukovník Redl, ale I z loňského natáčení západoměckého filmu Pavučina zde v Československu.

Hudba na podiu začíná hrát – ale bezhlasně, protože playback už je dávno natočen. Za kamerou stojí anglický kameraman Ernst S. Day. Pod kamerou se krčí český assistant režie Vladimír Michálek, který div že tančícím nevede nohy. Jen aby se neustále zaplňovala mezera před objektivem kamery, který sleduje tančící dvojici hlavních představitelů. Je to chvíle, kdy baron (K.M.Brandauer) dobývá Soňu (F.Dunawayová). Řeč očí beze slov, K. M. Brandauer dokonale zvládá roli svůdce. Není v ní nic přímočarého, žádné jednoduché padoušství. Záporné postavy dávají hercům větší prostor pro uplatnění herectví, ale co publikum a jeho sympatie? “Přirozeně nemohu změnit hloupý názor diváků, kteří herce ztotožnují s postavami, které hrál” řekl výstižně K.M.Brandauer. – Atmosféra silvestrovského večírku je veliceautentická. Jsme v mondéních rakouských lázních těsně po první světové válce a pozorujeme hru dvou lidí, kteří si dávají příslib vzájemných sympatií.

Režisérem filmu je Angličan Andrew Birkin, pracoval dosud jako scénárista (např. Na filmu Jméno růže, který je právě u nás uváděn a kde si zahrál take jednoho z mnichů). Filmem Žhavé tajemství ve svých třiačtyřiceti letech jako režisér debutuje. Napsal si kněmu scénář podle stejnomenné povídky Stefana Zweiga. Tématem filmu je intimní příběh tří lidí. Manželka amerického diplomata ve Vídni, Soňa, odjíždí s dvacetiletým synem Edmundem nemocným na astma, do lázní. Vztah matky a syna je naprosto ideální. V témže lázeňském sanatoria se léčí zranění z války rakouský baron, muž přibližně v Sonině věku. Přes Edmunda se baron seznamuje se Soňou a usiluje o to, aby jí jak ženu získal. Edmund nejprve instinkivně, později cílevědomě a žárlivě bojuje o jedinečnost svého vztahu s matkou.

“Je to vlastně citlivý thriller” charakterizuje příběh herečka Faye Dunawayová. “Mnoho věcí zde vůbec není řečeno, ale vyplívá z podtextu příběhu. Chlapec bojuje o matčinu lásku, kterou měl výhradně pro sebe. Soňa zase tím, že baronovi podléhá, v sobě objevuje ženu. Dosud žila výhradně mateřstvím. Současně jí však láká baronova vykořeněnost a jistý druh cynismu. Baron sám říká, že necítí nic, ani láskuani bolest. Dobýváním Soni je pro něj jen hrou. – Postava Soni je velmi krásná role. Je daleko opravdovější, než všechny postavy, které jsem dosud vytvořila. Dává mi možnost ukázat hlubší a jemnější způsob, jak být ženou, naž je to v takových rolích obvyklé. Je to pro mně nova zkušenost.”

Natáčí se scéna v obrazové galerii, upravené z mariánsko – lázeňské kavárny. Edmund se loudá za matkou a baronem. Rozčiluje ho, že spolu mluví německy a on jim nerozumí. Cítí se zrazený a zbytečný. Náhle ho upoutá obraz, nazvaný Žhavé tajemství, který vyjadřuje intimní vztahové pouto mezi mužem a ženou. Edmnund ještě není s to pochopit obsah tohoto vztahu, ale tuší, že tady někde je těžiště jeho problem a žárlení na matku.

“Můj filmový syn Edmund – David Eboris z Kanady – “ říká Faye Dunawayová “Je neobyčejně citlivé a nadané dítě. Během naší společné práce se  mezi námi vytvořil velmi dobrý vztah. Mám sama sedmiletého syna a vím, co takový vztah znamená.

Ostatně pro naší filmovou spolupráci je bezpodmínečně nutný, máme-li působit jako pravdivá dvojice matky a syna, kteří se tak hluboce milují.”

Producentka Carol Greenová z USA, která se na filmu podílí se západoněmeckou firmou Boba Arnolda a anglickou producentkou Normou Heymannovou, je svou první spoluprácí s českou kinematografii nadšená. “Mám neuvěřitelně dobrý pocit,” říká, “to co jsme zde natočili je díky nádherným exterierům a výborné spolupráci s českými filmaři na vysoké úrovni. Když vydím denní práce a současně si uvědomiju všechny problem, s nimiž jsme se museli utkat – spousta sněhu, zima tři štáby, jejichž práci bylo třeba zkoordinovat a zajistit, aby se do mluvily prostřednictvím tlumočníků – a to všechno musel český stab zajistit – mohu už dneska hodnotit výsledky jako výborné. Čeští kolegové dělají mnohem víc, než je jejich povinnost a vedoucí produkce pan Kadlec pro nás dělá zázraky…doufám, že je bude dělat I nadále.”

Na otázku jak ke spolupráci s českou kinematografii došlo, odpovídá paní Greenová:

“Jezdím na mnoho festivalů jako producentka nakupovat filmy. V Riu de Janeiro jsem se seznámila s ředitelem Čs. Filmexportu panem Janoškem – bylo to v době, kdy jsme hledali místa pro natáčení filmu Žhavé tajemství. Vzhledem k tomu setkání a k výborným zkušenostem koproducenta z NSR pana Junkersdorfa ze spolupráce s produkcí pana Kadlece, rozhodli jsme ze všech nabídek pro Československo – a výsledek je, že tu natáčíme film.”

Hofmanová / Svobodné slovo