Biography

1933 - 2007

Jan Kadlec se narodil 6. srpna 1933 v Československu. Za svůj život se podílel na více jak 150 projektech – ať už jako producent, tak i jako vedoucí výroby, asistent kamery, ale příležitostně i jako herec.

Již od mládí ho lákal svět filmu a kamer – například pomáhal ve fotografických ateliérech. Když pak hledal práci na Barrandově, rozhodl se (namísto původního plánu zkusit štěstí jako kameraman) zúročit své vzdělání získané na obchodní akademii – a tak se nakonec stal produkčním. V letech 1965 až 1990 byl produkční filmové zakázky filmového studia Barrandov, přičemž velmi často spolupracoval s zahraničnímu producenty, především s německou společností Bavaria. Díky skvěle odvedené práci na filmu Na západní frontě klid se mu podařilo odstartovat dlouholetou a úspěšnou éru mezinárodní filmařské spolupráce, během které vznikly například filmy Amadeus, Žhavé tajemství nebo Yentl. Po roce 1990 na volné noze spolupracoval s KFilm a.s. a nadále pracoval jak na českých, tak zahraničních produkcích.

Na natáčeních byl vždy proslulý svým zapálením a profesionalitou, a to často i nad rámec svých povinností. I díky tomu se studiu Barrandov podařilo přesvědčit řadu zahraničních filmařů, aby si pro své filmy vybrali lokaci Československa, potažmo České republiky – a tak dokázal přimět zahraničního partnera k natáčení historických dolů místo pod zemí na kopci u Kladna a rozbouřené moře na poli u Průhonic.

Měl pověst člověka, u kterého se musí dělat, ale který za dobře odvedenou práci velmi slušně zaplatí. Často pracoval i šestnáct hodin denně, na několika filmech zároveň, a problémy s produkcí řešil ještě večer doma od kuchyňského stolu. Říkalo se mu „Bulldozer”, ale i „papa Kadlec” – jeho produkční tým, který průměrně čítal i 50 lidí, pro něj byl jako rodina. V rodinné filmařské tradici pokračuje i jeho syn Jan Kadlec, jr., který se věnuje filmové architektuře.

Jan Kadlec 1933 - 2007

42 Years in the film industry

150+ Films and TV Series produced

68 International coproductions

Děkujeme. Thank you. Danke.