Barrandovská studia v Praze jsou Hollywoodem východu

Jürgen Berens
Barrandovská studia v Praze jsou Hollywoodem východu Jürgen Berens Back

Proto v Československu vzniká stále více německých televizních inscenací.

ARD a ZDF mají nový „tajný kapitál“. Praha, „zlaté město“ na Vltavě. Protože v krásné české metropoli a jejím okolí vzniká stále více německých televizních inscenací.

Člověče, viděl jsi to? Pojď, běž!“ Tyto věty tu slýcháte tak často, až vám zvoní v uších. Turisté z Německa sedávali v hotelových barech a restauracích „Alcron“, „Interconti“ nebo „Panorama“, aby probírali dojmy z dne. Dnes jsou na pivních stoličkách hektičtí lovci autogramů. Protože tam jsou filmové celebrity: Susanne Uhlen, Claudine Auger, Rolf Becker, Siegfried Wischnewski, Klaus Löwitsch, Pierre Franckund Elmar Wepper, abychom jmenovali jen některé.

Čím to je, že německé režiséry a šéfy produkce fascinuje natolik, že se přes určité potíže houfně stěhují do Československa? Předně téměř nevyčerpatelná zásoba historických motivů. Zde je kulisový svět stále v pořádku. Staré domy, vesnice, uličky, hrady a zámky se v Karlových Varech jen hemží, jak je vzácné v každé zemi. Telč až Praha jsou plné historických hradeb. Za miliony televizních peněz nemusíte znovu vytvářet mamutí kulisy. Což nás přivádí k druhému důležitému kritériu: penězům. Protože v Československu je mnohem levnější než západní Německo. Od komparsů až po kostýmy. A obojí je tu masově potřeba pro inscenace jako „Die Fugger von Augsburg“, Valdštejn, „Einstück Himmel“, „Die Pawlaks“, „Before the Storm“ a „Johannes“, jejichž šestý díl se bude vysílat tento týden .

„Hollywood východu“ produkuje každý rok čtyři až pět seriálů a televizních filmů pro německé diváky. Pražské Barrandovské Studio se svými obrovskými ateliéry, fundusem kolem 220 000 kostýmů a 2 300 stálými zaměstnanci se vždy podílí na produkcích západoněmeckých filmových společností.

Kontaktní osobou pro Němce je muž s 31letou filmovou praxí, který je vysoce ceněn pro své skvělé organizační schopnosti: vedoucí produkce Jan Kadlec. Není to služebník, který dělá jen to, co si u něj „objednáte“. Přemýšlí a řídí. Zajistí kompletní přípravu, zpracuje návrhy motivů ve formě fotoknihy a postará se o to. To, že klapka může padat i v těch nejtěžších pasážích, končí ohromnou pečlivostí. A při zdlouhavém natáčení se chová psychicky obratně. Je samozřejmé, že je zodpovědný i za ekonomickou část Čechů.

“Jsem plně vytížený do roku 1985,” počítá Jana Kadlece, muž, bez kterého Němcům v Československu nic nejde, z FERNSEHWOCHE. Takže pokud se chystáte v televizi vidět pěkný historický film, pamatujte, že určitě přijde z Prahy, Hollywoodu Východu…

Jürgen Berens